Eutanaasia

Kuidas ma tean, millal on õige aeg lemmiku eutaneerimiseks?

Aeglaselt kulgevate haiguste puhul võib olla keeruline tõmmata joont, kust maalt looma kannatused muutuvad rõõmudest suuremaks. Üldiselt kehtib rusikareegel, et parem on teha eutanaasia nädal aega liiga vara kui üks päev liiga hilja.

Kui teie looma tervislik seisund on halvenemas, võite panna kirja tegevused ja olukorrad, millest teie lemmik elu jooksul rõõmu on tundnud. Sellised asjad võivad olla näiteks jalutuskäigud, kraapimispuu kraapimine, maiustused, mänguasjadega mängimine või pesa ehitamine. Jälgige aja möödudes, kas ta suudab veel nendest asjadest rõõmu tunda. Kui nimekirjas on aina rohkem neid asju, mida ta enam teha ei suuda, tuleb tõsiselt kaaluda, kas looma elu on veel piisavalt kvaliteetne.

Üldiselt varjab enamik loomi oma valu hästi. Tavaline on näiteks arvamus, et “tal ei ole valus, ta lihtsalt lonkab” – kuid me teame, et lonke taga on alati valu. Valu kannatav lemmikloom ei pruugi seda häälekalt väljendada, eriti kui tegemist on kroonilise valuga. Kroonilise valuga loom jääb tihti vaikseks, väldib liikumist ja puhkab rohkem, tal võib väheneda söögiisu ja kaduda huvi meelistegevuste vastu. Kui kahtlustate, et teie lemmik võib kannatada valude all, on alati parem valu igaks juhuks ravida. Valu vaigistamiseks on olemas kümneid erinevaid preparaate ja meetodeid, mida saab omavahel kombineerida. Kui siiski enam ravimitest kasu ei ole, tähendab krooniline valu tõsist elukvaliteedi langust. Meie vastutus on tagada meist sõltuvate loomade elu kvaliteet, mitte kvantiteet.

Milline näeb välja eutanaasiaprotseduur?

Esimese asjana hindab loomaarst lemmiklooma vaimse ja füüsilise tervise seisundit üldiselt ja veendub eutanaasia näidustuses.

Meie eesmärk on tagada võimalikult sujuv ja rahulik eutanaasia, mis ei põhjustaks ei loomale ega omanikule stressi ega kannatusi. Kõik eutanaasiaga seonduvad küsimused on võimalik enne protseduuri või juba enne vastuvõttu läbi arutada ning soovi korral selgitame teile täpselt, kuidas protseduur toimub ja mida oodata. Kui te pole eutanaasiaotsuses kindel, saame teid selles nõustada ja vajadusel leppida kokku visiidi looma tervisliku seisundi hindamiseks.

Esmalt tehakse loomale rahustav süst, mille tagajärjel jääb loom magama või poolunne. Rahustav süst on tugeva valuvaigistava toimega ja on vajalik selleks, et loomale oleks võimalik paigaldada veenikanüül ning et eutanaasiaravimi manustamine läheks võimalikult sujuvalt. Kuigi valime vastavalt loomaliigile sellised toimeained, mis tekitaksid võimalikult vähe iiveldust, võib siiski pärast esmast süsti mõnikord esineda süljevoolu või oksendamist. Rahustaval süstil on ka kiire valuvaigistav toime.

Pärast rahustavat süsti on teil võimalik oma lemmikloomaga hüvasti jätta. Omanik peaks sellel hetkel viibima oma lemmiku juures, et ta rahumeelselt unne saaks vajuda. Võtke hüvasti jätmiseks nii palju aega kui vaja.

Pärast looma uinumist paigaldatakse veenikanüül, mis võimaldab ravimite valutut manustamist otse vereringesse. Pärast veenitee rajamist manustatakse vajadusel veel uinuteid, et tagada teadvuse kadu ja sujuv eutanaasiaprotsess. Võite viibida eutanaasia juures või selleks hetkeks ruumist lahkuda.

Eutanaasiaravimit manustatakse veeni kaudu ja selle mõjul lõppeb südametegevus ning hingamine. Enamasti ei ole sellel hetkel väliselt midagi näha. Harvadel juhtudel võib eutanaasiaravimi manustamise hetkel esineda tõmblusi või õhu ahmimist, mis tekivad reflektoorselt – loom ei ole sellel hetkel enam teadvusel ja ei tunne kannatusi. Eutanaasia käigus on normaalne, et looma põis ja pärasool võivad tühjeneda.

Pärast eutanaasiat kontrollib arst veel vähemalt 10 minuti jooksul, et südametegevus ega hingamine iseeneslikult ei taastuks.

Kui loom on liiga kartlik või agressiivne ja selle tõttu ei ole teda võimalik ohutult käsitseda, tuleb määrata suukaudsed rahustava toimega ravimid enne visiiti andmiseks. Suukaudsete ravimite määramiseks on esmalt vajalik konsultatsioonivisiit. Konsultatsioonil annab loomaarst teile ravimid ja juhised, kuidas neid loomale enne järgmist visiiti anda ning lepib kokku aja järgmiseks visiidiks.

Mida teha lemmiklooma surnukehaga?

Lemmiklooma võib matta oma koduaeda või kinnistule, kui tegemist ei ole nakkusohtliku loomaga ja kui loom maetakse piisavalt sügavale. Samuti võib lemmikloomi matta lemmikloomade kalmistule või lasta nad tuhastada krematooriumis. Surnukeha käitlemise teenust meie hetkel ei paku. Lemmiklooma tuhastamiseks võtke ühendust lähima loomakliinikuga või otse krematooriumiga: Cremo, Lemmikloomade krematoorium.